0944 - 111 - 660

0948 - 401 - 818

 

info@elektrony.sk

Váš košík je prázdny

 

goodyearVek pneumatík


Životnosť pneumatík je dosť dôležitá problematika, ktorá sa opäť objavuje v médiách s rôznym odporúčaním, ktoré by mali spotrebitelia brať do úvahy pri nákupe pneumatík.

Máme kupovať  "nové" a "čerstvé" výrobky a pri nákupe kontrolovať dátum výroby daných pneumatiky (tzv. DOT číslo)?

Základným faktom zostáva, že neexistujú žiadne vedecké a technické údaje na určenie maximálneho veku novej, nepoužitej pneumatiky pre osobné,  4x4 a ľahké nákladné vozidlá!

Dôležitou podmienkou, na ktorú nesmieme zabudnúť je to, že pneumatiky musia byť riadne uskladnené.

Odporúčania médií by síce nemalo byť chápané ako minimálna prevádzková životnosť pneumatiky, ale predajcom radíme, aby z dôvodov adekvátneho obehu skladových zásob, dodávali pneumatiky od spoločnosti Goodyear koncovým užívateľom do 5 rokov od dátumu výroby.

V hlavných európskych krajinách spôsobila otázka prevádzkovej životnosti pneumatík tiež veľa reakcií  špecializovaných časopisov, národných asociácií distribútorov pneumatík, predajcov a výrobcov. Upozorňujú, že pneumatika nie je tovar krátkodobej spotreby a zákazníci sú často dezinformovaní médiami!  Čo majú všetci spoločné, je dôraz na zásadnú úlohu podmienok skladovania pneumatiky a princípov údržby. Okrem profesionálnych odporúčaní mnohí hľadajú odpovede v národnej legislatíve, vykonávacích predpisoch a ďalších dokumentoch, kde sa snaží nájsť čokoľvek informácie o časovom limite od dátumu výroby, do ktorého musí byť pneumatika predaná. Nižšie uvádzame niektoré z najznámejších a najbežnejších odporúčaní od rôznych organizácií.

 

Názor technickej asociácie:

Európska technická organizácia výrobcov pneumatík a ráfikov (ETRTO) vo svojej oficiálnej publikácii ETRTO uvádza odporúčania na skladovanie pneumatík, duší a ráfikov. Samotný tento dokument nemá právnu účinnosť, ale v praxi sa dá jeho smernicami bez problémov riadiť. Odporúčania nedefinujú časový limit pre predaj pneumatiky, ale sústredí sa na správne skladovanie, aby sa zachovali vlastnosti pneumatiky. Správne skladovanie znamená okrem iného ochranu pred vysokými teplotami a zmenami teplôt, vlhkosťou, ozónom, ultrafialovým žiarením, tukmi a agresívnymi chemikáliami.

Pneumatiky spoločnosti Goodyear sú vyrábané v súlade s predpismi ETRTO tak, aby boli odolné voči prirodzenému starnutiu pneumatík a tým získali veľmi dlhú životnosť.

Európske krajiny:

Časový limit pre pneumatiky považované za nové (ak sú riadne skladujú), a také predávané, je možné nájsť v britskej norme BS AU 50. Tá hovorí, že pneumatika môže byť stará 6 rokov, pričom Národná asociácia distribútorov pneumatík (NTDA) sa v tejto súvislosti zmieňuje o 5 rokov od dátumu výroby. Nemeckej asociácie gumárenského priemyslu, výrobcov pneumatík a predajcov pneumatík hovoria, že pneumatiky sa považujú za nové, ak sú menej ako 5 rokov staré.  Je zaujímavé, že dokumenty spomínaných organizácií nehovoria, že po tejto dobe pneumatiky nesmú byť predávané alebo nie sú vhodné k svojmu účelu. Avšak pred predaním by mali byť kontrolované odborníkom,  alebo by mali byť montované v odbornom pneuservise.

 

Stanovisko spoločnosti Goodyear:

  • Pneumatiky značiek Goodyear Corporation (Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava, Debica) a ich komponenty (duša, pásky) sú navrhnuté tak, aby odolávali veľkým silám, zaťaženie, vystavenie slnečnému žiareniu a prevádzkovým teplotám po celú dobu životnosti. Aby si pneumatika udržala svoje vlastnosti, jej komponenty sú vyrábané z optimálnej zmesi voskov, antioxidantov a antiozonantov.
  • Uskladnené aj používané pneumatiky si udržia adekvátne vlastnosti, ak sú správne udržiavané, nie je s nimi nevhodne manipulované a sú uskladnené v správnych podmienkach.

Adekvátne uskladnenie je zásadne dôležité!

Preto si uskladnené pneumatiky udržia svoje pôvodné vlastnosti. Treba si všimnúť, že pri používaní sa samozrejme niektoré vlastnosti menia kvôli pomalému ale trvalému opotrebovaniu, t.j. dochádza k postupnej strate hĺbky kanálikov dezénu. Niektoré vlastnosti časom degradujú, ale iné sa zlepšujú. Napríklad odolnosť voči aquaplaningu a opotrebenie na mokrom povrchu sa všeobecne znižujú. na druhej strane ovládania a opotrebenie na suchom povrchu sa optimalizujú. Takže s rozumným prístupom môžu vodiči prispôsobiť svoj štýl jazdy stavu opotrebovanie pneumatík na svojom vozidle.

 

O spoločnosti Goodyear

Goodyear je jedným z najväčších výrobcov pneumatík na svete. Zamestnáva približne 71 tisíc ľudí. Vyrába produkty na 55 miestach vo 22 krajinách po celom svete. Jeho dve inovačné centrá - Akron v americkom Ohiu a Colmar-Berg v Luxembursku - usilovne pracujú na vývoji najmodernejších produktov a služieb, ktoré nastavujú technologické aj výkonnostné štandardy pre celý odbor. Pre viac informácií o Goodyear Corporation a jej produktoch navštívte http://www.promo.goodyear.sk